İnsan ne ile yaşamaz?


Mesai bitimine dakikalar kala, "yemin ediyorum bıktım artık istifa edip defolup gidicem burdan" diyerek gelen iş arkadaşımı, onunla benzer ruh halini yaşadığımdan mütevellit hoşgörü ile karşıladım. 
Bir süre sisteme olan öfkeyi birlikte kusup alternatif kazanç yollarını 947746362728282820.kez yeniden düşündük.

Kendimizi sirkte esir tutulan hayvanlara benzettik. 
Bu benzetme ile kendimizi hayvan yerine koymuş olsak da, bacağından parangalanmış bir fil yavrusunun sırtlanlar arasında kalması gibi bir histi benimkisi. Ve hayvan olmak zararsız ve sevimli bir fil yavrusu olmak demekse, ben olabilirdim.

İnsanı hayatta en yaşatmayan şeylerden biri de kendi yeteneğini farketmesinin engellenmesidir. Kendini keşfedemezsen, sürekli kısıtlanırsan hayat çekilmezdir. Ya Hulk'a dönüşüp kabuğunu tek seferde kıracaksın ya da "aman Ali Rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" deyip baskıların seni felç etmesini kabul edeceksin.

Hayat hıpızlı geçiyor ve bizim en büyük zevkimiz haftasonunu iple çekmek. İşe git, eve gel, haftasonunu değerlendirmeye çalış ve yeniden haftaya başla. Resmi tatiller için gün sayıyor, izinlerimizi en kârlı şekilde kullanmaya çalışıyoruz, bu kadar. Sonra bir bakıyoruz günler, yıllar geçmiş. 
Ve yaşadığımıza inanıyoruz. Hayat bu mu gerçekten?

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

4 yorum:

 1. gerçekten bende okulda kendimi esir hayvana benzetiyorum öğretmen ne derse onu yap kendi fikirlerin öenmsiz olsun cevap verince saygısız kalıbını yapıştırıyorlar bıktımmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okul dönemi de hocaya bağlı olarak aynı şekilde olabiliyor evet

   Sil
 2. Insan bazen bunaliyor,daraliyor lakin hep lahza da olan seyler.Ozellikle is yeri kisiyi sarmal endiselere gark ediyor.Fakat bir sekilde yeniden tazeliyoruz zihnimizi,umutlarimizi ve dusuncelerimizi...

  Bu ara da Ozlem hanim,bence siz fil yavrusu olmak yerine kedi yavrusu olmayi tercih edin.Zira fillee buyudukleri zaman oldukca hantallasabiliyorlar.Ve en onemlisi disleriniz icin avlanma ihtimaliniz hayli yuksek. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ara ara gelen düşünceler ve sonra yine aynı hayata devam şeklinde gidiyoruz işte, fil yavrusu iyidir iyi küçükken minicik ama büyüyünce ezip geçecek güçte :)

   Sil