E-Devlet Soyağacı Sorgulama


Dün böyle bir sorgulama imkanı başlatmış e-devlet, Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama. Benim bu sabah haberim oldu, yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen mesajla karşılaştım. Ekşisözlük'te 232 sayfa entry girilmiş dünden beri. İlk birkaç kişi bakmış gerisi bakamamış anladığım kadarıyla.
Gece boyunca açık bırakıp sorgu sonucunu bekleyenler olmuş. Bu kadar yoğunluğu kaldıramayınca e-devlet bu sorgulamayı pasif hale getirmiş. Ama resmi bir yazı yayınlamamış, herhalde tekrar açılacaktır.

Arkadaşlarla bakıp duruyoruz sürekli, açıldı mı diye? Acayip merak sardı. Bakanların internetteki yorumları çok komik bu arada :)) 
Mesela onedio'daki şu yazıya bakabilirsiniz, twitter'dan derlenmiş : https://onedio.com/haber/e-devlet-in-soy-agaci-ozelligi-ile-heyecanlanip-soyunu-ogrenmeden-goygoyunu-yapmis-15-mizahsor-808476

Ekşi Sözlük'teki başlığa gitmek isterseniz o da burada: 
https://eksisozluk.com/e-devlet-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama--5565948?p=232

Sorgulayabilen var mı aranızda?

Sorgulamak isteyenler için link: https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

Sonradan gelen ekleme:
Nüfus müdürlüğü tarafından bu konu ile ilgili bir yazı yayınlanmış:

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre:
08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

6 yorum:

 1. Artik kimse kimseye soysuz diyemeyecek. :))

  Dun sabahtan beri e-devlete girmek ve islem yapmak hayli zor.Bakabilenler cok sansli. :)

  YanıtlaSil
 2. Bende çok meraktayım ama sorgulayamadım. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekrar aktif olacakmış, yazı yayınlamış nüfus müdürlüğü. biz de bakabilcez yani çok merak ediyorum ben de:D

   Sil
 3. birkaç arkadaşım sorgulayabildi, 1830 doğumlu dedesinin dedesiyle tanıştı :D diğer bir arkadaşım da aydınlı olduğunu öğrendi. Müthiş bir yoğunluktan dolayı sitede başka işi olanlar siteye erişemedi. yoğunluktan turkiye.gov.tr kullanılamaz hale geldi. halkımızın meraklı olduğunu unutmuş olmalılar ki sunucuların bant genişliği yeter sanmışlar. Ama halkımız çok meraklı olduğundan google sunucusunu bile yokeder :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün bir ara açılmış yine kapatılmış, böyle ara ara çaktırmadan açıyorlar herhalde millet yığılmasın diye :))

   Sil