Mart ayı kitapları


Mart ayı yeni bitmişken, bu ay okuduğum kitapları buraya ekleyeyim.

2017 sonunda bir şeye karar vermiştik arkadaşlarla, takip edenler bilir, her ay 2 kitap okuyup okumayanları cezalandıracaktık ama ben ilk iki ayı boşladım, arkadaşları da takip edemedim. İşime gelince kimseyi de böyle bir şey demiştik diye uyarmadım :)) Kaldı yani öyle.

Ocak ve Şubat'ta okuduğum kitap olmuş mu diye şöyle bir instagrama baktım.
Arada bir Pi'yi birkaç sayfa okuyup bıraktığımı hatırlıyorum.

Sonra, Pierre Frank'ın Doğru İstersen Olur kitabını okudum. Ocak sonu Şubat başıydı galiba. Bir de Tuğçe Işınsu'nun Ya Vedud'unu okumuştum. Yani iki ayda iki kitap.

Bu ay dört kitap okudum, hemen bakalım nelermiş:

 1. Bir Zweig klasiği, incecik bir kitap: Bir Çöküşün Öyküsü, Stephen Zweig (inceleme yazısı için : tıklayın)
 2. Steve Jobs'ın karakterini az çok görebilmemi sağlayan: Steve Jobs Gibi Düşünmek, Daniel Smith (inceleme yazısı için : tıklayın)
 3. Başlarda sıkıcı gelen, ortasına doğru geldikçe çok saran, farklı konularda mektuplardan oluşan ve insanı derin düşünmelere sevk eden: Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural
Posta kutusundaki Mızıka kitabına yaptığım inceleme yazısını 1000Kitap'tan alıyorum, oraya yazmıştım:
İlk mektuplar sıkıcı geldi, hatta biraz okuyup bıraktım bir süre devam edemedim ama sonra tekrar devam etmek için elime aldığımda hoşuma gitmeye başladı. Biraz sabredip okumaya devam edince çok güzel bir kitap. Bir gecede okunup bitirilmiyor, sürükleyici bir roman şeklinde değil çünkü mektup mektup ayrı konular olduğu için ara vererek okunuyor.
 1. Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin
Çalıkuşunu da dün bitirdim. Elime alınca bırakamıyordum o yüzden iki güne bitiririm sanıyordum ama bir türlü uzun uzun okuyacak kadar sakin ve geniş zaman bulamadığım için bir haftayı geçti bitmesi. Çok güzeldi. Hatta çok çok güzeldi. Ah canım Çalıkuşu, kalbinin çırpınışları ile oradan oraya savruldu durdu. Hayat da bizi hep oradan oraya savurmuyor mu zaten, hepimiz bir şeylerden kaçıyoruz. Bir şeyleri öğrenmek, bir şeylerin farkına varmak için bazen başını alıp gitmek gerekiyor sanırım.

Bu inceleme yazısını da hazır yapmışken 1000kitap'a ekleyeyim bari :) Beni takip etmek isterseniz, profilim: https://1000kitap.com/ozininkitapligi

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

6 yorum:

 1. Steve Jobs'un biyografisini okumuştum. Gerçekten etkileyiciydi. Bu kitabını okumadım ama sanırım yine biografi tarzı bir kitap. Okumaya değer, teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biyografisi de okuyacağım kitaplar arasında bekliyor :) Walter Isaacson muydu yazarı? Baya kalın bir kitap :))

   Bu kitap da biraz biyografi tadında evet ama Jobs'ın daha çok yönetici tarafına yoğunlaşmış.

   Sil
 2. 1000kitap linkini yanlış vermişsiniz; bilgilerinize...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şimdi düzelttim, uyarı için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Pucca'nin eski unu kalmadi.Belli bir asamadan sonra edebi birikim olmadigi icin,kitap konusu olusturmada sorun yasadigi belli.Kitabini alip okuyanlarin bir cogu kesin ne yazdi diye alip okuyor.Tabi ben senin okumuna pek sasirmadim.Malum meraklisin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pucca nerden çıktı :)) 1000kitap profilimde gördün galiba, onu okuyalı çok olmuştu. Mart ayı için yorum alayım lütfen :)
   Pucca'nın yeri ayrı ayrıca, onu edebi bir şeyler üretsin diye değil bizden biri olduğu için seviyorum. Keşke yeni kitabı çıksa...

   Sil