Zoretanin | 2.ay bitti


Dudak kuruluğu had safhada. İlk defa bir dudak koruyucu bitirmenin gururu ile yazıyorum :) Genelde alırım bir süre sonra zamanı geçer atarım. Ama bu sefer yukarıda koyduğum fotoğraf bile bitmemiş hali benim için. O kenardaki şerit daha üç dört gün idare eder beni :)) Yine de yeni dudak koruyucu aldım tabi. O da Sebamed. İlk defa kullanacağım.

Sabah akşam Hametan sürmenin yanı sıra gün içinde bu dudak koruyucularını kullanıyorum çünkü hametan çok parlak ve beyaz kalıyor.
Şimdilik gün içinde dudak koruyucu kullanmak iş görüyor ama güneş açısını arttırdıkça ne olur bilemem. Paşa paşa Hametan'a yönelebilirim.

Sabahları gözlerim hâlâ zor açılıyor. Doktora anlattım durumu, suni gözyaşı damlası yetmiyorsa göz doktoruna görünmemi söyledi.

Ha bir de, kolestrol aynı seviyede. Yani bir iniş ya da çıkış yok, hâlâ sınırda. "Çok yükselirse tedaviyi bitirmemiz mi gerekecek" diye sordum, "tedaviyi kesecek kadar yükselmesi çok nadir olan bir şey, seninki de o kadar yükselmez ama ilacın dozunu bu dozda bırakacağım kolesterolü zorlamamak için" dedi. Kilomu sordu, "zaten kilon da çok yok bu dozda devam ederiz" dedi.
Kişinin kilosuna göre doz yavaş yavaş arttırılıyor bu ilaçta. Neyse ki bende durum normalmiş. Tedavide bir değişiklik gerekmiyor. Ama yağlı, hamur işi, kızartma olaylarına çok girmemem lazım.

Hâlâ regl öncesi bir iki tane çıkıyor, onun dışında hiçbir şey yok. Ama o çıkanlar da minicik bir şey, rahatsız edici değiller.

Bir türlü geçmeyen sivilceleriniz varsa düşünün bu ilacı derim. Özel cildiyecileri pek tavsiye etmiyorum çünkü anlaşmalı oldukları kozmetik markalarından alışveriş yaptırmak için hastaları oyaladıklarını düşünüyorum. Tam geçiyor gibi oluyor yine çıkıyor başka bir ilaç veriyor ve bu döngü hasta pes edene kadar devam ediyor. Tavsiye edilen bir doktor olsun, devlet hastanesi olsun, zoretanin ya da muadili bir ilaç kullanmanız gerektiğini söylüyorsa doktor, kaçmayın.

Genelde doktor bir ilaç verir, bir ay sonra da gel geçmemiş olursa 6 aylık tedaviye başlarız der ve hasta bir ay sonra geçmediği için uğramaz. Kendimden biliyorum.

Çok korkutuyorlar iç organları parçalıyor, karaciğeri mahvediyor falan diye ama yok öyle bir şey. Uzak durun öyle 'her şey çok kötü olacak'çı insanlardan.

Mutlu pazarlar!

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Eski yazılımcı, şimdi kamu personeliyim. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

iletişim: ozlemkutlu2@gmail.com

2 yorum:

  1. ay geçen yazmıştın di mi zoretan :) bak ama son yazıma biii :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet canım her ay yazmaya çalışıyorum :) şimdi gördüm çok teşekkür ederim 😊

      Sil