Sade Sati dönemi


Yaklaşık bir hafta önce şu adresten Hint astrolojisine göre burcumu öğrenmek için başvurdum. Dün mail olarak cevap geldi. Hint astrolojisine göre yani Vedik astrolojiye göre hem ay burcumun hem de yükselen burcumun yay olduğunu öğrendim.

Vedik astrolojisindeki burcumuzun Batı astrolojisindeki burcumuzdan farklı olması çok doğal. Çünkü Batı astrolojisi, burçları mevsimlere göre sıralarken; Hint astrolojisi takım yıldızlarına göre belirler. Bu sebeple batı astrolojisinde zaman zaman "burçların sırası kaydı, bir önceki burca geçtiniz" ya da "yeni bir burç keşfedildi" diye haberler çıkarken, hint astrolojisinde durum hep stabildir.

Bana gönderilen cevap mailinde sade sati döneminde olduğum yazılmış. Kasım 2014'te girmişim ve Nisan 2022'ye kadar sürecekmiş. Sade sati dönemi hayatımızda gecikmeler, kesintiler, kopuşlar yaşatır. Bir nevi kabuk değiştirme ve olgunlaşma dönemidir ama bu hiç de kolay olmaz. Sade Sati Sanskritçe'de 7.5 yıl demekmiş zaten. Yani sade sati dönemine girince yedi buçuk sene boyunca hayatımızda işlerimiz aksar, ters gider, sabrımız zorlanır.

Satürn'ün doğum haritamızda Ay'ın olduğu evin üstünden geçmesiyle bu zorlu sürece gireriz. Elinden cetveli bırakmayan ve tabiri caizse döve döve öğreten bir öğretmen gibi anlatılır burada Satürn.

Kasım 2014 tam da benim işe girdiğim tarihten bir ay sonrası. O yerde barınamayıp bir buçuk sene sonra bir sürü haksızlıkla başka yere sürüldüm. Aynı dönem, erkek arkadaşımla çok şiddetli bir şekilde ayrıldık. Peşi sıra ufak tefek bir sürü aksaklık, işlerin hep ters gitmesi hep son damla oldu. Bir ara konuşma terapisine gittim, "bende bir sorun var galiba ama ne olduğunu çözemiyorum, anlayamıyorum" diyerek. Aylarca süren terapilerde psikolog hiçbir sorun bulamamasına rağmen içim rahat etmemişti... Şimdi düşünüyorum da, neler oluyor böyle, neden oluyor bunlar diye bir türlü anlamlandıramayıp artık kafayı sıyıracak gibi hissetmeme sebep olan şey sade sati döneminde oluşummuş...

Vedik astroloji hakkında Türkiye'de ilk ve en kapsamlı (ve galiba tek) kitabı çıkaran Şebnem Ekşib'in sitesinde gezerken ve youtube videolarını izlerken onun dikkatini çeken şey beni de şaşırttı. Ona danışan, soru soran kişiler genelde sade sati döneminde oluyormuş. Çünkü kişi bir değişim istiyor, kurtulup çıkmak istiyor bu dönemden ama tabi öyle kaçıp gitmek mümkün değil. O 7,5 sene öyle ya da böyle geçecek.

Son birkaç haftadır Can Aydoğmuş ile başlayan astroloji merakım son hafta vedik astrolojisine yöneldi. Can Aydoğmuş'un vedik astrolojisi ile çalıştığını duyunca araştırıp buldum vedik'in ne olduğunu aslında. Sonra Şebnem Ekşib'in sitesi ve videolarına denk geldim. Hatta iki kitabını da aldım n11'den. "Vedik Astroloji" ve "Daşalar" kitaplarını. Bütçem müsait olsa danışmanlık da almak istiyorum ama çok da zorlamak istemiyorum kendimi, özellikle de 'sade sati'deyken riskli davranışlar yapmak istemiyorum. O yüzden kitapları alıp önce kendim uğraşmak istedim. Bilgisayara programı da kurdum ama adam akıllı bakmak için daha fırsat bulamadım.

Yani sonuç olarak bir geçiş dönemindeyim. Dualarınızı beklerim.

Özlem K.

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.
(Güncelleme: 22 Ekim 2019'da bıraktım.)

6 yorum: