Yağmurlu bir günde iş sonrası Sultanahmet

Bugün arkadaş ile iş çıkışı Sultanahmet'e geçtik. Marmarayla Sirkeci garından çıkıp yağmurda yürüdük. Soğuk Çeşme sokaktan girerek Ayasofya'nın etrafından geçtik. Bu sırada da fotoğraf çektik. Islak, taş yolda ahşap evler ve ağaçlar güzel bir tablo oluşturmuştu.

Arkadaşın tarih bilgisi çok iyiydi. Geçtiğimiz yerleri, rehber gibi anlatarak geçti. Hayatım boyunca tarih dersinden hiç haz etmedim. Ondan galiba, hiç de "bu üzerinden geçtiğim yol acaba kimlerin geçtiği yoldu" diye düşünmedim. Ama arkadaş, padişahların hangi yoldan yürüyüp nereden askerlere baktığını bile biliyordu. Sayesinde tarihin içinde yürüyor gibi oldum.


Tarihi Sultanahmet Köftecisi'ne gidip akşam yemeğimizi yedik.

İçeri girerken şemsiyelerimizi bir mekanizmaya sokup poşetlediler, yanımıza alabilelim ve içeriyi ıslatmayalım diye. Çok güzel düşünülmüş, hoşumuza gitti.


Fazla vaktimiz yoktu, o yüzden havanın da güzel olduğu başka bir zaman tekrarını yapalım dedik. Ve yürüyerek Marmaraya gidip, Üsküdar'a geri döndük.

özlem

iletişim: ozlemkutlu2@gmail.com

8 yorum:

 1. Sultanahmet'te sıra sıra Sultanahmet Köftecileri. Hepsinin başında da Meşhur kelimesi yazılı sanırım. Hangisine gitmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk edebiyatı vakfının yanındakiydi bizim gittiğimiz, diger tarafında da otel vardı. gerçek köfteci o sanırım. Since 1920 diyorlar:)
   Bülent Ersoy'un falan mekan hakkında yazdıklarını ​koymuşlardı duvara. Baya güzeldi köfteleri de.

   Sil
 2. O hatta yürümeyi ben de çok severim. Dönüşte de ayaklarım hiç marmarayda durmaz doğru Üsküdar vapuruna :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biz de aslında vapurla dönmeyi planlamıştık ama hava yağmurlu ve kötü olduğu için marmarayla geçelim dedik son anda :) kesinlikle vapur daha iyi bir tercih normalde.

   Sil
 3. Cok hoş guzel bır gezı olmuşş boş boş gıdıp gormektense tarıhlerıyle beraber gezmek gormek cok daha guzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet haklısın ayrı bir keyfi oluyor ;)

   Sil
 4. çok güzel bir günmüüüş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet deep :) hava bozuk olsa da güzeldi.

   Sil