5- Çamlıca Tepesi ve Çamlıca Camiisine ulaşımın kolaylaşması için yıkılacak evlerden biri bizim


İkinci etapta yıkılacak binalar arasında bizim ev de varmış. Bunu bugün öğrendiğimden beri çok mutsuzum. Bu evi, bu yeri bırakıp gitmek zorunda mı kalacağız yani? Neden mecbur oluyoruz ki buna?
Burada doğdum büyüdüm, annem buraya gelin geldi. En az 50 yıldır sahibiyiz buranın.
Seçeneksiz bırakılmak çok sinir bozucu. Önce ön sıralardaki binalar gidecek, ki onlar da çocukluk arkadaşlarımın evleri. Gerçi onlar evlerinin yıkılacağını öğrenince taşındılar ve kiraya verdiler ama yine de o binaların orada olması bile yetiyordu. Önce onlar peşinden de bizim sıradaki evler yıkılacakmış...
Haberi alanlardan biri hemen evi satıp başka yerden ev aramaya başlamış bile. Bu işlerin içinde olan biri olduğu için bu kadar hızlı gidiyor. Bakalım biz napacağız...

Üstelik bizim binanın olduğu yere yol da gelmiyor, park yapılacakmış. Zaten Çamlıca yeterince çamlı ve yeşil bizim yerimiz de eksik kalsa nolacak ki? Resmen keyfi bir şey için evimizden olacağız ya :(

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

16 yorum:

 1. aaa😞 üzüldüm senin adına canim benim zaten bir yerleri yikmadan birşey yapamıyorlar

  YanıtlaSil
 2. Seçememişiz bırakılmak ciddiysen insanın moralini bozuyor..inşallah herşey güzel olur

  YanıtlaSil
 3. Size de bir vaatleri yok mu? Bir eve karşılık ne veriyorlar?

  Dediğiniz gibi olay çok can sıkıcı. Allah yardımcınız olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar verecekler bilmiyorum ama eve değil de parsele veriyorlarmış onu da apartmanın dairelerine paylaşınca bize ne kalır bilmiyorum. İmar barışına başvurmak gerekiyormuş binaya para vermeleri için. Ona da baya yüklü bir para gerekiyormuş...
   Buralar daha köyken dedem gelip yerleşmiş, yerimiz çok güzel. Verecekleri parayla bir daha böyle güzel yerde ve rahat bir ev bulabileceğimizi sanmıyorum :(
   Babam da çok gergin kaç gündür, ibbyle görüşecek ama bir sonuç çıkar mı bakalım inşallah kalır evimiz yerinde...

   Sil
 4. Alllah yardımcın olsun. Umarım ederini alırsınız mülkünüzün. Rahmetli amcamın evide kavacıkta köprüye gitmişti. Çok üzülmüştü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ederini vermeyip evi bize bıraksalar daha makbule geçer aslında :( çok üzücü gerçekten

   Sil
 5. Ya ne fena bir şey bu.Kolaylıklar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir mutsuzluk düştü üzerimize ister istemez, inşallah bir şey olur da vazgeçip dokunmazlar ya... teşekkürler.

   Sil
 6. Merhabalar.
  Size hak veriyorum. Bu çok zor bir olay. Damdan düşen bilir. Çünkü sizinkine benzer bir şekilde bizim de evimiz açık pazar yeri yapılmak suretiyle istimlak ettiler. Hem de şimdiki gibi değil. O zaman cebri istimlak yaptılar. Hem istimlak ettiler, hem de gerçek değerini ödemediler. Çok perişan olmuştuk. Şimdi asıl konu sizinki, ben de kendi konumu buraya taşıyıp, başınızı ağrıtmayayım.

  Değerli kardeşim. Eviniz elinizden alınmadan önce her cephe ve her konumdan mutlaka fotoğraflarını alın. Evinizin içini de fotoğraflayın. Yarın yıkılıp elinizden alındığın da hiç olmazsa o fotoğraflara bakarak özlemlerinizi giderirsiniz. Bizim ev 1986 yılında istimlak edildi, o zaman fotoğraf makinesi ve fotoğraflama merakım olmadığı için hiç evimizi fotoğraflamak aklıma gelmedi. Yıllar sonra 2005 yılında aklım başıma geldi, ama iş işten geçmişti. Size çok zor olacak. Yıkıma karşı çıkın, hakkınızı arayın diyeceğim ama, kanuni yollarını bilmediğim için, bir şey diyemeyeceğim. Evinizi istimlak mı ediyorlar, kentsel dönüşüme mi sokuyorlar? Evinizin elinizden alınmasına gönlünüz razı değil, bu nedenle konuyu araştırın ve bir avukatla görüşün derim. Ancak, yapılacak müdahale yasalara uygun ise, razı olmaktan başka seçenek kalmıyor. Şayet istimlak edilmek suretiyle elinizden alınıyorsa, istimlak bedeline itiraz ederek evinizi kurtarabilirsiniz. İlçemizde bir avukat arkadaşımızın üzerinde evi de bulunan arsası kentsel dönüşüm alanına giriyormuş, avukat arkadaş itiraz etti, dava açtı ve davayı kazanarak evini kentsel dönüşümcülerin elinden kurtardı. Hemen yanı başında Toki blokları dikildi, ama o arsasını kentsel dönüşümcülere kaptırmadı.

  Hz. Ömer zamanında bir Yahudi'nin arsasına bedeli ödenerek cami yapılmak üzere el konulmuş. Bu durumdan şikayetçi olan Yahudi, Hz. Ömer'e konuyu iletiyor ve ben evimi satmak istemiyorum diyor. Arsanın değerinden daha fazla para teklifi yapıldıysa da Yahudi arsasını gönüllü olarak vermeyince, Hz. Ömer, cami inşaatının yapılmasını durdurarak, arsanın Yahudi'ye teslim edilmesini emrediyor. Ama günümüzde ister rıza göster, ister gösterme evini, arsanı kanun zoruyla elinden alıyorlar. Hani çok elzem bir yol geçecek olsa, çok elzem bir hastane yapılacak nokta olsa, arsamı da evimi de seve seve veririm. Ama bunun dışındaki amaçlar için asla evimi de arsamı da gönüllü olarak vermek istemem. Alıyorlarsa cebren kanun gücüyle alsınlar.

  Boş yere üzülüp canınızı sıkmayın. İş olacağına varıyor. Siz ne derseniz deyin, hiç bir şey kar etmiyor. Bu durumda size; geçmiş olsun, Allah hayırlısını versin demek düşüyor.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğrendiğim anda benim de ilk aklıma gelen şey her şeyi videoya çekmek oldu. Mahalle neredeyse tamamen değişeceği için bir gün çıkıp sokak sokak her evi her yolu çekmek istiyorum yıkılmadan önce.
   Allahım yaaa inşallah evimiz kalır, sürekli dua ediyorum gitmek istemiyorum buradan.
   İstimlak mı bilmiyorum ama kentsel dönüşüm değil. Çamlıca camii yapıldı buraya onun ulaşımı için yollar genişletilecekmiş bu arada bazı yerlere park okul falan da yapılacağı için evlerin bir kısmı yıkılacakmış. özellikle de ilk etapta yol genişletileceğini için yola katılacak evler kesinlikle yıkılacak ondan kaçış yok, ikinci etap park yapılacak yerlerdeki evler yıkılacak. Bundan biz de nasibini alanlardanız şimdilik... yol değil de park için yıkılacağı için belki itirazımızı kabul ederler diye umuyoruz.
   Anlattığınız kıssa ne güzel, keşke herkes bu kadar duyarlı olabilse :(
   Avukat tutmak işe yarayabilir, babamla konuşayım bunu.
   Her ne olursa olsun kaderde ne yazıyorsa o olur ama biz Yine de elimizden geleni yapalım...
   Yorum için çok teşekkür ediyorum

   Sil
  2. Merhabalar.
   Babanıza Belediyeden tebligat gönderilmiştir. Bu tebligatta el koymanın kanuni dayanağına yer verilir. Anladığım kadarıyla herhalde istimlak edecekler. İstimlak değerini az bulursunuz itiraz edersiniz, istimlakı geçiçi olarak durdurursunuz, ama eninde sonunda bedeli ödenerek elinizden alırlar.

   İnşAllah bir açık yolu vardır. Olayı babanıza yapılan tebligat çözecek. Yapılan tebligatı bir tanıdığınız avukata götürerek danışırsınız. Ben ilçemizdeki kentsel dönüşüm marifetiyle yıkılan evlerin tamamını, yıkılmadan fotoğraflamıştım. Belki evleri yıkılanların hiç umurunda değildi. Onlar ancak, belli bir yaşa geldiklerinde durumu fark edecekler ama iş işten geçmiş olacak. Tabi ben bu fotoğrafları bir blog sayfamda konuyu işleyerek yayınlamıştım.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  3. Yok henüz kağıt gelmedi evlere, biz ibb'nin bir imar sorgulama uygulamasından bakıp da öğrendik...

   Sil
  4. Merhabalar.
   İmar planları hatırladığım kadarıyla beş yıl süreli olarak düzenlenir ve yöre halkına belediye binalarında askıya çıkarılarak ilan edilir. Askı süresi, aynı nikah askısı gibi olup, itirazları almak ve değerlendirmek için vatandaşa kanunen tanınan bir haktır. Eğer siz, o imar planı askı itiraz süresini geçirdiyseniz, imar planı size dolaylı bir şekilde tebliğ edilmiş olur. Siz bundan sonra ancak, istimlak'ın usul ve şekilleri ile bedeline itirazlar yaparsınız diye biliyorum. Tabi bu konular öyle kulaktan dolma bilgilerle çözülecek konular değil. Tıpkı hasta olan bir insanın hastalık şikayetlerine göre komşusunun da başından geçer o da ona ilaç önerir. Bu olay ne kadar yanlışsa, benim söylediklerim de o kadar yanlıştır. Ben aslında burada sadece sizin hak kaybınıza uğramamanız için, size tanınan süreler içinde itiraz etmenizi salık veriyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  5. Teşekkürler. Hakkımızda hayırlısı olsun.

   Sil