4- Poşetler paralı oldu


Bildiğiniz üzere bu yıl poşetler 25 kuruştan satılmaya başlandı. İşten döndüğümde markete uğradım , sırt çantam dolu olduğu için poşet almam gerekti ve ilk paralı poşetimi almış oldum. Benden başka hiçkimsenin elinde  poşet yoktu, sanki dünyada kalan son poşeti ben almışım gibi biraz saklama ihtiyacı hissederek gittim eve. Poşetleri cebe atıp marketlerde ikinci üçüncü defa kullanmak çok doğal bir hale gelecek gibi. Kimsenin poşete 25 kuruş vermek isteyeceğini sanmıyorum, zenginlerin bile. İnsan kendini enayi gibi hissediyor çünkü.

Belki bu sayede çeşit çeşit bez çantalar yapılır ve renklenir marketler :))

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

8 yorum:

 1. Bence de yeni örgü çantaların olduğu bir sektör ortaya çıkacak.Çöp poşeti olarak kullanıyorduk,bir de çöp poşeti sektörü daha çok para kazanacak sanki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çöp poşeti olarak hem dayanıklı hem de büyük oluyordu market poşetleri. Çok iyi oluyordu. Çöp poşeti diye sattıkları poşetler çok cılız oluyor hemen yırtılıyor... Ama daha çok kazanacakları kesin artık.

   Marketler, alışverişler renklenecek çeşit çeşit file ve çantalarla :)

   Sil
 2. bende bugün verdim ilk 25 kuruş poşet parasını :)) Allahım bu gün gittiğim market bim görmen gerekti poşet almamak için ellerin den geleni yapmışlar :) kimi öylece kucağına doldurdu gitti kimide pazar arabası getirmiş :)) sevgiler canım benim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha her yol deneniyor 25 kuruş vermemek için. Nasıl içim gitti o 25 kuruş ya. Sevgiler canım.

   Sil
 3. poşeti 1 tl den satanlar var dikkat!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bazı yerler küçük poşet 50 kuruş büyük poşet 1 lira diye satıyormuş dikkat etmek gerek...

   Sil
 4. Merhabalar.
  Bizim bez torbalarımız hazır. Ancak, planlı bir şekilde herhangi bir markete alış veriş için gittiğinizde yanınıza alabiliyorsunuz. Peki bir yerden dönerken markete uğrayıp alış veriş yapmak ihtiyacı doğduğunda bu iş nasıl olacak? Bez torbalarınız var ama yanınızda değil, her zaman bu bez torbaları yanınızda taşıyamazsınız. Ücretini ödemeden poşet de alamayacağınıza göre, aldığınız ambalajlı ürün de olsa o kadar parça ürünü cebinize sığdıramayacağınıza göre, tanesine 25 kuruş ödeyip ihtiyacınız kadar poşeti almak durumundasınız.

  Bence bu çözüm değil. Alış veriş marketleri plastik poşet yerine üzerinde kendi mağaza reklamlarını da taşıyan kağıt ve bez torbalar üretsin. Aslında para kazanan onlar. Onlar para kazanacak bizler de ceremesini mi çekeceğiz. Devlet, alış veriş mağazalarını plastik poşet yerine, daha sağlıklı kağıt ve bez poşetler bulundurmaya mecbur koşmuyor, üreticiyi cezalandırıyor.

  Aslında konuyu böyle irdeleyen bir makale kaleme alıp paylaşmak gerekiyor. Hani bir söz vardır, "gücü, gücü yetene!.." diye. İşte devletimizin yaptığı uygulama da böyle bir şey. Plastik poşetin telefi işi; bu işten para kazanana düşer, üreticiye değil!.. Öyle değil mi? Haksız mıyım?
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle aynı şeyi düşündüm. Yine plastik poşet veriliyor, bari bez poşet verilse de daha kullanışlı olsa.
   Haklısınız Recep Bey, saygılar.

   Sil