2- Kediler büyülü varlıklardır


Öğlen çay içtiğimiz yerde, evini kedilere açmış bir ablayla tanıştım. Torununun eve aldığı bir yavru kedi ve torununun arkadaşının da o kedinin kardeşini alıp bakamayıp kardeş kedinin bu ablaya kalmasıyla başlamış kedili hayatı. Normalde kedi korkusu varmış, korkusunu yenip evde kedi beslemeye başlamış. Derken bu sayı artmış. Şu an evinde dokuz kedi bakıyor. 

Aliexpressten verdiğim son sipariş de geldi. Miyuki boncuk diye almıştım ama bildiğin kum boncuk çıktı. Neyse ki renkleri efsane olduğu için üzülmedim. Fotoğrafta biraz karanlık çıkmış, daha güzel renkleri. Hapishane işi bileklik yapmak istiyorum bu boncuklarla, ne kadar güzel olur!Aliexpress linki: https://tr.aliexpress.com/item/1000Pcs-lot-2mm-Crystal-Glass-Czech-Seed-Beads-Loose-Miyuki-Spacer-Hama-Beads-For-DIY-Jewelry/32828792055.html

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

16 yorum:

 1. Gece ışıkta çekimler biraz karanlık oluyor.Gündüz çekmeye çalışıyorum bu yüzden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Benim şu anda elimde kullandığım dijital fotoğraf makinesi de öyle gündüzleri gün ışığında çok güzel resimler çekiyor, ama gece ve kapalı yerlerde, mesafe ve diyaframını otomatik ayarlarken hata yapıyor ve puslu bir resim ortaya çıkıyor. Flaşı açsanız bir türlü, açmasanız bir türlü. Aslında elektrik aydınlatmasında ve kapalı yerlerde çok daha hassas ayarlar yapabilen yeni bir makineye ihtiyacım var. Biz blogcuların olmazsa olmazı, iyi bir görüntüleme aparatıdır.

   Sil
  2. @sibel özer,
   Kullanılan makineye göre değişiyor ama gündüz çekimi daha net oluyor tabi ki.

   Sil
  3. @Recep Altun,
   Fotoğtafçılıkta en çok sevilen ışık sabah güneşin doğuş zamanı ve ikindi vaktidir derler. Yeni makine alana kadar buna dikkat etmek faydalı olabilir.

   Sil
  4. Merhabalar.
   Bu kuralı biliyorum, ancak çekmek istediğiniz şey bu vakitlere denk gelmezse?..
   Selam ve saygılar.

   Sil
  5. O zaman inşallah tez vakitte gönlünüze göre bir makineye sahip olursunuz :)

   Sil
 2. Merhabalar.
  1960'lı yıllardaki evimizin duvarları kerpiç, damın üzeri kavak ağaçları ile döşeli kara örtü ve taban da yine kavak ağaç döşemelerinin üzerine yatırılmış çamur malzeme ile kaplıdır. Sizin anlayacağınız taban, tavan ve duvarların tamamı kara toprak malzeme ile kaplıdır. İç duvarları yine çamur sıva ile örtülü olup, her yıl kireç söndürerek badanasını yaparız. Badanadan sonra evimiz mis gibi kokardı. Yıllar sonra üzerindeki kara örtüyü kaldırıp kirmeit çatı yaptırdık, toprak tabanı da kazıyarak yerine blokaj taşı döşeyip üzerine beton attık. Daha sonra da romatizma olduk tabi!..

  İşte bu kerpiç evimizde bizim de bir kedimiz vardı. Kedi, evimizin bir horantasıydı, beti bereketiydi. Bu kedimiz öldükten sonra, bir daha evimizde kedi beslemedik. Tabi bahçelerimiz kedilerle doluydu. Ama evinizde bir kedinizin olması çok farklı bir şey ve çok farklı bir duygudur.

  Paylaşımınıza konuk olmuş "KEDİLER BÜYÜLÜ VARLIKLARDIR" başlığı üzerinde saatlerce düşündüm belki. İşte sonucunda da böyle bir yorum ortaya çıktı. Kedilerin büyülü bir varlık olduğuna inanıyorum. Şimdi oğlumun evinde pamuk isimli bir kedileri var. Torunlarımızı her ziyarete gittiğimizde; bir evde nelerin değişebileceğini, bu kedi sayesinde hissettik, izledik ve gördük.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsınız, kediler gerçekten insanın hayatına dokunan varlıklar. Saygılar.

   Sil
 3. Merhabalar.
  Her sayfanızı ziyaret ettiğim de kullandığınız temayı incelerim. Sayfa kaynağını görüntüleyerek incelediğim de: "Blogstar Clean & Responsive Blogger Template" isimli bir şablon kullandığınızı gördüm. Aynı şablonun yayınlandığı adrese ulaşarak şablonu incelediğim de, ana bölümde yan yana iki adet post görüntüsüne yer vermekte, oysa sizin şablonunuzda sadece bir tane post görünmekte. Sizin bir yazılımcı olduğunuzu hatırladım ve demek ki HTML kodları üzerinde çalışarak, kendinize göre tasarladığınıza kanaat getirdim.
  Selam ve saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında benim de anasayfamda iki sütun halinde görünüyorlar ama dikkatinizden kaçmış sanırım :) Evet bir kaç ufak html değişikliği yaptım ama çok derinine inmedim :)

   Sil
  2. Merhabalar.
   Evet, sayfanız ilk açıldığında yer alan ana sayfada ikişerli postun yer aldığın gördüm. Şimdi ben sizin sayfanıza hep seçilen yazı odaklı girince, sadece açılan postun yerleştiği sayfada sadece bir post yer aldığı için, benim de aklıma öyle yer etti. Yaşlılıktan herhalde, eskiden kaçırmadığım hiç bir ayrıntıyı şimdi yakalayamıyorum.

   Aynı şablonu ben de indirdim ve 17'yi aşkın blog sayfalarımın birinde denedim ama, ne gibi bir kusur gördüm şimdi hatırlayamıyorum. Temanın versiyonunda "full version" yazıyor ama, ben pek anlamadığım için, ne derece doğrudur bir fikir oluşturamadım. Siz bir yazılımcı olarak kullandığınız versiyonun full mu, demo mu olup olmadığı konusu daha iyi bilirsiniz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  3. Estağfirullah, olur öyle :) Ben free versiyonunu kullanıyorum, full değil yani. İşimi görüyor :)

   Sil
  4. Merhabalar.
   Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak, indirdiğimiz bu temanın kimlik bölümünde "full version" yazıyor. Cevap vermek zorunda değilsiniz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  5. Rica ederim Recep Bey, ben ücretsiz olanı indirdiğim için full değildir diye düşündüm direk.

   Sil
 4. Hapishane işi bileklik de ne ola ki? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kum boncukları tığ ile örüp bileklik yapma işine deniyor :)) Yaparsam paylaşırım inşallah.

   Sil