Aklım hâlâ toplayamadıklarımda


Bu ayları çok seviyorum ama yere düşüp ziyan olan dutları gördükçe içim gidiyor. Evcil hayvan sahiplenmek gibi bir şey bu aslında, başa çıkamayacak olan yetiştirmemeli ya da herkese açmalı ağacını.
Ballı ballı kocaman dutlar yollara dökülüyor arabalar üzerinden geçiyor vs. Helal eder mi etmez mi korkusundan ağaca da dalamıyoruz.
İş dönüşü arkadaşla evimizin yakınındaki parktan dut toplamaya gittik. Halka açık bir dut ağacı görmek beni çok sevindirdi. İkişer tane bardağımız vardı hepsini doldurduk. Az ötede de kara dut vardı ondan da aldık biraz. Hâlâ bir ton var tabi ağaçlarda. Bir yandan yetişiyor bir yandan yeni dutlar ürüyor.
Keşke her dut ağacının altına file bağlama şartı getirilse...

Oruç oruç dut toplamak ama yiyememek zor oldu. Ne kadar toplarsak toplayalım gözümüz doymadı. Dönüş yolunda bir evin önünde başka bir dut ağacı vardı, bizim topladığımız dutlardan daha büyük daha suluydular ve hepsi yola dökülüyordu, asfalt kahverengi olmuştu arabalar eze eze.

Önüme çıkan her dut ağacına saldırmak istiyorum.

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

6 yorum:

 1. Bugün babaannemin dut ağcını geçerken gördümde dediğin gibi yollara dökülmüş. Alt kısmına hep sergi açardı. Dökülenleri toplardık. Ama bu sene cesaret edememiş. Kendiler sürekli geçiyormuş üzerinden. Ama file bağlamaktan bahsedeyim. Tabii dinlerlerse.:) kıyamıyorum bende.:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında file bağlayıp günlük toplansa hem ağaç silkeleme derdi olmaz hem de her gün taze taze yenir :) ne şanslısın canım bol bol yeseydin

   Sil
 2. 1 haftadır Afyon'dayım. Kayınpederin bahçesi yetiyor şimdilik.

  Dut da öyle bir meyve ki sanki pazardan alınması saçmalık gibi geliyor bana! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet olsun :) evet bana da saçma geliyor ama ağaç yoksa canımız çektiyse iyi ki satıyorlar diyoruz. Çabuk geçer geçiyor dur, hemen kararmaya başlıyor.en güzeli dalından yenmesi.

   Sil
 3. Çocukluğumda bizim de bahçede dut ağacımız vardı.Sık sık çıkardım o ağaca :) Onu hatırlattı bu yazı bana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim de vardı :) Ufaktılar, pek lezzetli de değildiler ama ağaca saldırıp yemenin tadı vardı :))

   Sil