Pratik Giysi Dikimi kursuna başladım


Bu cumartesi günü ilk derse girdim. Pratik giysi dikimi olduğu için her şeyin yüzeysel, detaysız halini görüyoruz. Tam benlik :))

İlk dersimizde hoca makineleri ve sınıf düzenini anlattı. Sonra da hemen başladık. Dağıttığı fotokopi kağıtlarındaki şekilleri önce perşömen kağıdına sonra kumaşa geçirip makine ile çizgilerin üzerinden gitmeye çalıştık. Benimkiler ne yaparsam yapayım ortası kabarık oldu. Söktüm tekrar yaptım yine kabarık oldu. Hoca çekiştirmeden dikin dediği için çekip düzeltemedim. Baya pratik yapmam gerekecek sanırım.

Önce mesuraları makineye takıp ip sardırarak başladık. Neredeyse makine ile hiç tanışıklığı olmayan ben için o bile zordu.
Dikiş yaparken hocanın uyarıları oluyordu sürekli, "pedala çok basma", "iğne kumaştayken çevir", "volanı kendine doğru çevir" gibi.
Şekillerin üzerinden geçtikten sonra overlok makinesini gösterdi hoca, sanat eserlerimizin kenarlarını overlokladık :) Onda bile, makine her şeyi kendisi yapmasına rağmen benimkinin bazı yerleri bir tuhaf oldu.

Fermuar dikimini de gösterdi hocamız ama dikmeye sıra gelene kadar ders bitti, biraz erken bitirdik dersi ilk gün gelemeyenler çok şey kaçırmasın diye. Haftaya da etek dikeceğiz. Baya hızlı gidiyoruz sanki ya :) İyi iyi.

Etek, bluz ve elbise dikecekmişiz kurs boyunca. Kurs 10 günlük.

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

14 yorum:

 1. Hadi bakalım,kolay gelsin öyleyse :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de hep gitmek istemişimdir dikiş kursuna. Güzel bir süreç olur inşallah. :)

  YanıtlaSil
 3. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz kıskanıyorum... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha :D Yaa keşke sen de olsaydın, biz tee Üsküdar'dan gidiyoruz sen de gelemez miydin ki ?

   Sil
 4. Hadi bakalım kolay gelsin canım benim 😊bende heves ettim he bir göz atmayım su kursa 😊😁sevgiler canım benim 😊❤

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde hoca kurs başlamadan önce tek tek arayıp gelecek miyiz diye teyid aldı, geleceği kesin olanlarla whatsapp grubu kurdu ve alınacak malzemeleri yazdı. Geoderik cetvel, parşömen kağıdı, çizim sabunu, sosyete iğnesi, makine iğnesi vs.. bir de beyaz bir kumaş aldırdı, amerikan beziydi galiba adı. İlk dersten makine denemeleri yapmıştık. Ama sizde değişik olabilir, bence kursu ya da hocayı arayıp ondan öğrenirseniz daha iyi olur. Şimdiden hayırlı olsun.

   Sil
 8. Merhaba,

  Rica etsem gitmiş olduğunuz kursun adını yazabilir misiniz?

  YanıtlaSil