Bir çocuk yetiştirmekBayadır kulaklığım bozuktu tek kulağından az ses geliyordu. Yeni kulAklık almayı da unutuyordum sürekli...

Bugün aldım nihayet. 
Bunun şerefine The Weeknd'i ayağınıza getirdim :))
Bir de sohbet edelim biraz gelmişken.
Bu sabah iki kadın arasında geçen bir konuşmaya şahit oldum. Biri sabahları çocuklarını uyandıramamaktan bahsediyordu, diğeri de ona tüyo veriyordu. "Gidip bir kere kaldıracaksın, hadi uyan yavrum kalk geç kalacaksın diyerek uyandırmaya çalışacaksın ikinci defa gelmeyeceğim diyeceksin. Sonra gerçekten de ikinci defa uyandırmaya gitmeyeceksin, uyanmadıysa da kapıyı çekip çıkacaksın evden. Zayıf mı alır, dersini mi kaçırır ne olursa olsun o çocuğun duvara toslaması şart. Çünkü insan duvara çarpa çarpa öğreniyor, ben kendimden böyle biliyorum." dedi, diğeri de ne kadar doğru dedin diyip onayladı.

Ben zamanında şımarttıkça şımartıp, başa çıkamayınca da "toslasın duvara da kendine gelsin" diyen ebeveynlere pek ısınamıyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Eski yazılımcı, şimdi kamu personeliyim. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

iletişim: ozlemkutlu2@gmail.com

6 yorum:

 1. Ben çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren sorumluluk verilmesi taraftarıyım, eğer çocuk sorumluluklarını bilir ve sonucunda nelere katlanacağını görürse ona göre hareket eder ve hayatta daha başarılı olur diye düşünüyorum. Sorumlulugunu bilen çocuk, zaten geç kalırsa sonucunda neler olacağını bildiği için annesinin ikinci kez başına gelmesini beklemeden kalkar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet baştan dengeli davranmak gerek aslında her ne kadar kolay olmasa da, çocuk neyin nasıl olduğunu daha çabuk kavrar ve çok fazla yormayabilir.
   Sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek ne kadar önemli. Hem çocuğun kendisi için, hayatı için hem de çevresi için.

   Sil
 2. Çocuğun kaç yaşında olduğuna göre değişecektir yapacağımız yorum aslında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladığım kadarıyla lise çağındalar.

   Sil
 3. Ay sabah uyanmayan çocuk deme bana, her sabah cinlerim yepeme çıkıyor. Ergenliğe gelince metamorfoz geçiriyorlar çocuklar, erkenden kalkıp damlayan oğlan artık beni çıldırtıyor . Of of.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah yardımcın olsun Handan abla ergenlerle uğraşmak zor gerçekten kendi çocuğun olsa bile :)

   Sil