Zoretanin ile 4 gün


Sonunda kararttım gözümü ve başladım bu ilaca. 5-6 yıldır bir türlü bitmeyen, türlü türlü ilaçlar ve doktorlarla bazı dönemler kurtuldum sandığım ama sonra yeniden başlayan sivilce serüvenime artık kökten son veriyorum.

Ne lisede ne de üniversitede yaşadım sivilce sorununu. Aksine, arkadaşlarım makyaj yapıyorum sanarlardı, ne zaman ki 25 oldum başladılar birer birer baş göstermeye. Bir türlü kabullenmedim senelerce, hayır ya bir şey dokundu herhalde geçer diye diye doktora gitmeyi bile reddediyordum. Artık fotoğraflarda da belli olduğunu görünce kabullendim. Tam geçti derken tekrar etmesi, başka dermatoloğa gitmem ve o tedavi de önce iyi gelirken sonra her şeyi yine eskiye çevirmesi döngüsünden sonunda kendimi çekip çıkardım. Doktorların verdiği ilaçlardan bana iyi gelenleri ayıklayıp aralarından seçerek kendimce bir bakım programı uygulamaya başladım. Deneme tahtası olmaktan yorulmuştum.

Ama artık her gün sabah akşam bakımlar yapmaktan da yoruldum, bir gün bile aksatsam yüzümde beliriveriyorlardı sivilceler.
Bir türlü kendimi zoretanin ya da roaccutane kullanacak seviyede de göremiyordum geçer yaaa bişey yok diyordum. Belki de gururuma yediremiyordum ama artık yeter...

Geçen hafta salı günü dermatoloğa gittiğimde doktor "6 aylık bir ilaç var" der demez "evet evet onu istiyorum ben" diye atladım. Kan verdim, testler yapıldı ve sonuç olarak tedaviye uygun görüldüm. Geçtiğimiz cumartesi akşamı ilk hapı içerek başladım. Aslında ilacı perşembe günü aldım ama haplar bitmeden kontrol tarihine yetişeyim diye hesaplayınca haftasonu başlamam daha uygun oldu.

Benim sivilceler öyle büyük değiller. BB krem ya da fondoten ile çoğunlukla kapatabiliyorum çok azıtmadığı zamanlarda. Ama biraz ellemeye başlasam tüm cildim kabarıyor resmen. Ara ara büyük sürprizler de olmuyor değil tabi, tam üçüncü göz yerinde koca bir sivilce mesela.

Bir önceki hafta yüzüme tonik niyetine gül suyu sürüp yatıp, sabah yanağımda koca bir sivilceyle karşılaşmış ve bir haftadır da yanağımda barınmasına izin vermek zorunda kalmıştım. Normalde de bu ilaç bu derece etkili mi yoksa bende mi bu kadar çabuk etki etti bilmiyorum ama, Zoretanin'in 10mg'lık ilk hapını içip yattığım gecenin ertesi sabahı kalkıp elimi yüzümü yıkadıktan sonra şöyle bir göz ucuyla aynaya baktım ve anında dönüp ikinci defa daha yakından baktım. Sivilce yok olmuştu, yanağımdaki minikler de gitmişti. Baya pürüzsüz görünüyordu.

1.Gün ilaca başlayıp yattığım gündü
2.Gün sabah yüzümü görünce şaşırdığım gün (Pazar)

3.Gün de dündü, yani pazartesi. Dün en çok farkettiğim şey sağ bacağımın ağrısıydı. Gece yamuk mu yattım naptım bilmiyorum ama öyle bile olsa bu kadar ağrıdığını hiç hatırlamıyorum bacağımın. Bir süre hareketsiz oturup kalktığım zaman yürümekte zorlanıyordum, her an düşecek gibiydim. Sabah sadece bacak ağrısı vardı ama öğlene doğru saatler geçtikçe tüm eklemlerimin ağrısını hafiften hissetmeye başladım. Sonradan öğrendim ki, hareketsiz kalmak baya eklem ağrısı yapıyormuş bu ilacı kullanırken. Normalde de uzun süre hareketsiz kalmak ağrı yapar ama bu ilaçla o sürenin çok uzun olmasına gerek kalmıyor. 
Öğleden sonra sırt ve bel, daha sonra da omuz ve boyun ağrım çok fazlaydı. Galiba kendimi işe kaptırıp çok uzun süre hareketsiz kalıyorum, bunu da böylece fark etmiş oldum.
Akşama doğru yanaklarım ve gözlerim yanmaya başladı.

Bugün 4.Gündü. Dünden dersimi aldığım için bugün iş yerinde elimden geldiğince hareket etmeye çalıştım, çok uzun süre oturur pozisyonda hareketsiz kalmamaya çalıştım ve ağrılarım olmadı. Ama bugün burnum kanadı ilk defa. Bütün yan etkileri ilk haftadan göstermek zorunda mıyım acaba diye düşünmedim değil. Psikolojik mi diyeceğim ama bu ilaç uyku da yapıyormuş bende tam tersi uykusuzluk yaptı. Psikolojik olsaydı uyku yapardı, demek ki gerçekten de ilk haftadan tüm yan etkileri elden geçiriyorum.
Gece bir sürü renkli rüyalar gördüm, ama gece boyunca dört defa uyandım. Ben normalde en fazla bir kere uyanırım, yattığım gibi kalkarım sabah, gece uyku bölünmesi pek hoş bir şey değilmiş.
Uykuya dalmakta da zorlanmam normalde ama dün akşam dön dön uyuyamadım bir süre. 

Bir de bu sabah yüzüm gözüm biraz şişmişti ve kaşınıyordu. İlaç alerji yapmış olabilir mi diye korktum açıkçası. Çünkü zamanında çok cildiyeci geçmişim olduğu gibi, alerji geçmişim de oldu. Yüzümün balon gibi şiştiği ve bir hafta iğne yedikten sonra anca toparlandığı zamanlar...
Ayrıca farkında olmadan sürekli dişlerimi sıkıyorum, fark edince gevşetsem de sonra yine sıkmış oluyorum. Bu sabah uyandığımda da dişlerimi sıkmış şekilde uyandım. İlaçtan mı başka bir şeyden mi bilmiyorum.

Son olarak, dün akşam gözlerimi ovuşturduğumdan beri kirpiklerim dökülüyor. Dünden beri 10 tane kesin düşmüştür. Gözlerimi çok hafif ovuştursam bile dökülüyor inşallah böyle devam etmez.

Tüm detayları ile yaşadıklarımı yazdım, hem merak edenlere bilgi olsun hem de geriye dönüp bakmak istersem kayda geçmiş olsun diye.
Şimdilik bu kadar. Zaman zaman gelip gelişmeleri bildireceğim :)

Özlem K.

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.
(Güncelleme: 22 Ekim 2019'da bıraktım.)

6 yorum:

 1. Bu kadar çok yan etkiyi aynı anda gösteriyorsan ilacın mg değerinin azaltılması gerekebilir. Kuzenim ve çok yakın bir arkadaşım roaccutane kullanarak tedavi oldular. Kuzenim dudakların kuruyup patlaması dışında çok bir şey yaşamasa da arkadaşımın tüm vücudu kuruyp çatladı. Sonraki muayenesinde ilacın mg olarak kendisine fazla geldiğini farkedip azalttılar ve tedavinin devamında problem yaşamadı.

  Acil şifalar diliyorum umuyorum ki temelli kurtulursun... <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün o etkilerin hiçbiri yok neredeyse. Sadece uykuda bölünmeler yaşamaya devam ediyorum ama belki de strestendir ilaçtan değildir.

   Çok teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Ergenlik döneminden beri sivilceler ile uğraşıyorum. Seni o yüzden çok iyi anlıyorum. Hala da sivilce problemleri yaşamaya devam ediyorum. Bu süreçte bir sürü cilt doktoru ile görüştüm birçok krem ve temizleyici denedim. Kısmen azaltmış olsa bile sorunu tamamen ortadan kaldırmadı. Hatta bazı zamanlar daha da kötüye gitti. Ben de artık ciddi anlamda sivilceleri sorun etmeyi bıraktım. Spora yöneldim. Çünkü sivilcelerin çıkmasına neden şeylerden biri vücudumuzdaki toksinleri atamıyor olmak. Tabi birçok sebebi var sivilcenin. Bu nedenle sana önerim sivilcenin nedenini bulmaya çalış. Ben spor yaptığım dönemde ilginç bir şekilde sivilcelerim geçmeye başladı. Tamamen bitmedi ama çok daha iyi oldu cildim. Çıkan birkaç sivilce için de krem kullanmaya devam ettim. Aynı zamanda yediklerime de dikkat ettim. Antioksidan besinlere ağırlık verdim. Ve o dönem zayıflamıştım baya. Yediklerimizle pek alakası olmadığı söylenir ama bilemiyorum. Kozmetik anlamda kullanılan temizleyicilere, toniklere falan ben inanmıyorum. Sivilceleri geçirmiyor yani. Umarım ilacın faydasını görürsün. Ben yan etkilerinden korktuğum için hiç ilaç kullanmak istemedim. Şuan sivilcelerim epey azaldı. Regl dönemlerinde çıkıyor sadece. Çene bölgemde birkaç tane çıkıyor ve kullandığım krem ile onu bir nebze olsun geçirmeye çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dönem pilates kursuna gitmiştim bir ara da zumbaya gitmiştim baya toksin atmış olmam lazım ama o dönemde de hiç bir fark olmamıştı bende. Cleocin T ve nilera ya da imex sabun ile yok edebiliyordum bir nebze çıkanları, özellikle regl öncesi. Devamlı bir savaş halinde olmak sıkmaya başladı artık bu sayfayı kapatmak istiyorum. Çok soğuk bakıyordum bu ilaca ben de, karaciğere zarar veriyor diyorlar diye ve yan etkileri korkuttuğu için ama çevremde bebek gibi cildi olanların hepsinin, hayatının bir döneminde bu ilacı kullandıklarını ve korkulacak bir şey olmadığını öğrenince fikrim değişti. Bakalım inşallah ben de rahat geçiririm ve güzel sonuç alırım.

   Sil
 3. Buyuyunce gecer hocam takmayin kafaniza. :)

  YanıtlaSil