Karşımıza çıkan hayvanların bir anlamı var


Böyle yazınca da ex sevgililerden bahsediyormuşum gibi oldu ama değil :)) Aslında onların da karşımıza çıkmasının bir anlamı var bence, hepsi bize kendimizi tanıyıp geliştirmemiz için gönderiliyorlar. Ama bu yazının konusu onlar değil kürklü, kanatlı, kuyruklu, yüzgeçli vs bildiğimiz hayvanlar.

Tuğçe Işınsu'ya göre bu hayvanların bir anlamı varmış.
Zaman zaman karşıma çok alakasız hayvanlar çıkıyor ve ben de hep bir anlamı olup olmadığını merak ediyordum. Anlamının olması mantıklı geliyor bana.

Mesela geçenlerde yeni biten ilişkime bakarsak, başladığımız gün benim iki muhabbet kuşumu da kafesinde ölü bulmuştum. Biri dişi biri erkekti, belki de mesajı "olmayacak bir şeye başlıyorsun"du.
Tuğçe Işınsu da kitabında "kuş özgürlük ve mesaj demektir ama ölü kuş görmek hayal kırıklığı demektir" demiş.

Bundan önceki ilişkimde ise apartmanda akrep görmüştüm. Ki bizim bahçemiz bile yok, İstanbul'un merkezindeyiz orman falan yok 5.kattayız. Simsiyah yavru bir akrepti, şok olmuştuk. Bence bunun anlamı "acı çekeceksin"di. Gerçekten de, belki de yaşadığım en ağır ayrılıktı.

Tuğçe Işınsu'nun El Vedud kitabını, spritüel konulara meraklı olan ben de aldım. Daha çıkar çıkmaz 60.baskısını yapmasından belli ki, baya kalabalığız. Kitapta rehber hayvanlarla ilgili bir sayfa var. Oradan bir kaç şey eklemek istiyorum. Buna bağlı olarak biz de evrenin verdiği mesajları anlayabiliriz ve ona göre hareket edebiliriz bence.

Geçtiğimiz yaz, işyerine yarasa girmişti. Sabah geldiğimizde tavana yapışmış bir yarasa ile karşılaşmıştık. Buraya da yazmıştım hatta. Her zaman olan sıradan bir şey değil bu sonuçta ve anlamı ne acaba diye baya düşünmüştüm ama bir şey bulamamıştım. Tuğçe Işınsu'ya göre anlamı başarı, risk alma, gizem demekmiş. İşyerine uygun bir anlamı var bence.

Kelebek, denge, güzellik, kısa sürme ; yunus barış, sevgi; at hızlanma, sadakat; örümcek bağlantı, fırsatlar demekmiş. Kaplumbağa yavaşlamak; arı üretkenlik demekmiş. Fazla hayvana değinmemiş kitabında Tuğçe Işınsu, buna göre biz de diğer hayvanları yorumlarız diye düşündü herhalde. Bizim onlara yüklediğimiz anlam da önemli.

Bu hafta işyerine kedi girmişti, hem de girmekle kalmamış bizim 4.kata kadar çıkmış, sabah işe geldiğimizde onunla karşılaştık, işe böyle başladık. Onun da bir anlamı vardır belki de ama ne ola ki acaba? Belki de "senin yerin burası değil" demek istemiştir. Onun yeri orası değildi çünkü ve ben de kendimi oraya ait hissetmiyorum. Kediler nankör bilinirler, çalışanların nankörlüğünü de öngöstermek istemiş olabilir. Neyse yakında anlarız :)

Özlem Kutlu

Merhaba, 1986 İstanbul doğumluyum. İstanbul'da yaşıyorum. Bloggerlığın daha popüler olduğu ilk yıllarda bir çok blog açtım ama kısa süre sonra kapattım. Yıllar sonra geri döndüm. 5 Eylül 2016'dan beri bu blogta yazıyorum.

16 yorum:

 1. Ben her şeye güzel anlam klemeyi severim :)

  YanıtlaSil
 2. Yüklemeyi olacaktı o :)

  YanıtlaSil
 3. yeni biten ilişki mi? nasıl yaa?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı tepkiyi vermiştim canım :)) uzak mesafe bize uymadı.

   Sil
 4. Farklı bir bakış açısı..Daha önce böyle düşünmemiştim açıkçası..Neden olmasın belki de gerçekten karşımıza çıkan hayvanlar bize mesajlar veriyordur

  YanıtlaSil
 5. Başlığı okuyunca fal yorumlayacağız sandım. :D Daha önce hiç düşünmemiştim ama yazdıklarını okuyunca çok anlamlı geldi. İyi ki de paylaştın. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Di mi :) bence de anlamlı. Faldan hiç anlamıyorum yaa o kadar hisli, sezgili biri olmama rağmen bir türlü yorumlayamıyorum :D

   Sil
 6. Örümcek fırsat mı demekmiş? Ben de fırıl fırıl kaçıyordum örümceklerden :o

  YanıtlaSil
 7. Ben de işyerinde iki kere yarasa, bir kere karga, bir kere kedi, bir kere fare gördüm:) böyle yazınca da hayvanat bahçesinde çalışıyormuşuz gibi oldu ama:) Şimdi de su aldığım kolinin içinde büyük bir böcek var mesela:) akşam da evde ayağımın üzerinde örümcek vardı. Hangi birini yorumlayayım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana baya mesaj yağıyormuş :D hayırdır inşallah. Bağlantıların çok, ondan herhalde :)))

   Sil
 8. Bende radikal bir karar alıp, meslek değiştirmeye karar verdim ve yeni işimin eğitimi için kursa başlıyorum. Ve bir tanıdığımın da bu işle ilgilendiğini ve bana yardımcı olabileceğinin haberini kardeşime müjdelerken minnacık bir örümcek masamın üzerinde gezinmeye başladı :) Gerçek bir fırsat olabileceğine işarettir umarım bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bence yeni işinizde başarılı olacağınıza ve doğru karar verdiğinize işaret olabilir. Fırsatlar da hep önünüze çıkar böylece. Bu radikal kararınızdan dolayı tebrik ederim, hayırlı olsun :)

   Sil